Extraordinary

Me, Myself, My World

Köy 1

July9

Sabah 7’de uyanıyoruz Çağlarla. Odaya anneannemin az önce pişirdiği glor (yağlı ekmek) kokusu dolmuş. Mis gibi. Dışarıya avluya çıkıyoruz. Burda yapacağız kahvaltıyı, ceviz ağacının hemen altında. İpek nenem masada yerini almış. Komşu Meryem de katılıyor bize sonradan. Uzun komedili bir kahvaltı sohbeti oluyor çünkü anneannem benimle ingiltereye gelmek istediğini söylüyor. Ve bu söylem teyzemin espirileriyle komediye dönüşüyor.)

***

Dylan ve Baran’ı eskiden dar köy yolu olan şimdiyse sonsuz bir kırlığa açılan genişlikten kaysı ağacına kadar yürüttüm. Dökülen kayısı ve kayısı çekirdeklerini poşete dolduruyoruz. Yolda biraz kırıp yiyor çocuklar. Biraz koşuyor, bazen bir böcek veya çekirge görüp incelemeye dalıyorlar. Eve uğrayıp kayısı poşetini bırakıyoruz. Anneannem Goman köyüne gitmiş. Teyzemse temizliği bitirdikten sonra çocuklar için harmandaki ağaca bir salıncak kuruyor. Ama güneş tepede, yakıyor. Sallanmak mümkün değil. Böyle olunca da çocukları köyün aşağısındaki köy çeşmesine kısa bir yürüyüşe çıkarayım bari diyorum. O kadar mutlu ki Dylan seke seke gidiyor resmen. Sanırsın ceylan.

***

Büyük ve yaşlı bir dut ağacının altında durup çocuklara biraz dut topluyorum. Dylan ild defa yiyecek, daha önce kurusunu yedi ve bayıldı. Vee evett taze dutu da bayılıyor. Ellerimiz şekerleniyor. Biraz daha aşağıya iniyoruz, çeşmeyi yıkmışlar. Yerine küçük bir su deposu yapmışlar. Çocukluğumdaki gibi değil. Hiç değil. Önceleri bu çeşmeden akan sular su sandalını doldururdu. Ve biz burda çamaşır yıkardık. Buğday ıslar, veya kilim basardık. Hayvanlar bu kayıklardan su içerdi. Çeşmenin sağ tarafında üstü açık bir banyo vardı. Burda yıkanırdık evlere su gelmeden önce. Şimdi oraları da yıkmışlar. Yerine sadece kirli bir su birikintisi kalmış.

***

Köyün kadınları hergün akşam 6da yürüyüşe gidiyorlarmış. İki part halinde hemde:) yavaş yürüyenler ve onlardan bi tık hızlı yürüyenler. İlk gün yorgundum diye katılamadım ama ikinci gün rotasında dik bir yamaçı tırmanırken hiç yorulmadım diyemiciim:) ama grubun en genç üyesi olarak hergün katılacağım of kors.  Ayrıca yürüyüşten sonra eve gelip çay yapıyoruz odun ateşinde. Bardak bardak içiyoruz. Tam köylüyüz.

posted under Uncategorized

Email will not be published

Website example

Your Comment:

Powered by WP Hashcash