Extraordinary

Me, Myself, My World

Köy 1

July9

Sabah 7’de uyanıyoruz ÇaÄŸlarla. Odaya anneannemin az önce piÅŸirdiÄŸi glor (yaÄŸlı ekmek) kokusu dolmuÅŸ. Mis gibi. Dışarıya avluya çıkıyoruz. Burda yapacağız kahvaltıyı, ceviz aÄŸacının hemen altında. Ä°pek nenem masada yerini almış. KomÅŸu Meryem de katılıyor bize sonradan. Uzun komedili bir kahvaltı sohbeti oluyor çünkü anneannem benimle ingiltereye gelmek istediÄŸini söylüyor. Ve bu söylem teyzemin espirileriyle komediye dönüşüyor.)

***

Dylan ve Baran’ı eskiden dar köy yolu olan ÅŸimdiyse sonsuz bir kırlığa açılan geniÅŸlikten kaysı aÄŸacına kadar yürüttüm. Dökülen kayısı ve kayısı çekirdeklerini poÅŸete dolduruyoruz. Yolda biraz kırıp yiyor çocuklar. Biraz koÅŸuyor, bazen bir böcek veya çekirge görüp incelemeye dalıyorlar. Eve uÄŸrayıp kayısı poÅŸetini bırakıyoruz. Anneannem Goman köyüne gitmiÅŸ. Teyzemse temizliÄŸi bitirdikten sonra çocuklar için harmandaki aÄŸaca bir salıncak kuruyor. Ama güneÅŸ tepede, yakıyor. Sallanmak mümkün deÄŸil. Böyle olunca da çocukları köyün aÅŸağısındaki köy çeÅŸmesine kısa bir yürüyüşe çıkarayım bari diyorum. O kadar mutlu ki Dylan seke seke gidiyor resmen. Sanırsın ceylan.

***

Büyük ve yaşlı bir dut ağacının altında durup çocuklara biraz dut topluyorum. Dylan ild defa yiyecek, daha önce kurusunu yedi ve bayıldı. Vee evett taze dutu da bayılıyor. Ellerimiz şekerleniyor. Biraz daha aşağıya iniyoruz, çeşmeyi yıkmışlar. Yerine küçük bir su deposu yapmışlar. Çocukluğumdaki gibi değil. Hiç değil. Önceleri bu çeşmeden akan sular su sandalını doldururdu. Ve biz burda çamaşır yıkardık. Buğday ıslar, veya kilim basardık. Hayvanlar bu kayıklardan su içerdi. Çeşmenin sağ tarafında üstü açık bir banyo vardı. Burda yıkanırdık evlere su gelmeden önce. Şimdi oraları da yıkmışlar. Yerine sadece kirli bir su birikintisi kalmış.

***

Köyün kadınları hergün akşam 6da yürüyüşe gidiyorlarmış. İki part halinde hemde:) yavaş yürüyenler ve onlardan bi tık hızlı yürüyenler. İlk gün yorgundum diye katılamadım ama ikinci gün rotasında dik bir yamaçı tırmanırken hiç yorulmadım diyemiciim:) ama grubun en genç üyesi olarak hergün katılacağım of kors.  Ayrıca yürüyüşten sonra eve gelip çay yapıyoruz odun ateşinde. Bardak bardak içiyoruz. Tam köylüyüz.

posted under Uncategorized

Email will not be published

Website example

Your Comment:

Powered by WP Hashcash