Extraordinary

Me, Myself, My World

Bugün birşey öğrendim: Falun Gong (Dafa)

November2

Kapşonu başıma çekmiş hızlı hızlı markete doğru yürürken sokağın köşesindeki kadın dikkatimizi çekti. Bu yağmurda niye broşür dağıtır ki insan diye düşünürken bize de uzatıverdi bir tane.Sıradan bir tanıtım ya da reklam broşürü değildi bu. İşkence görmüş insanların resimleriyle dolu bilgilendirme broşürüydü.

Sadece bilelim istiyordu bu teyze. BaÅŸlarına neler geldiÄŸini insanlara anlatmak istiyordu bu soÄŸuk ve yaÄŸmurlu günde. Belki de saatlerce ayakta kaldı bu broşürleri dağıtmak için, tıpkı  Q.  Zhang isimli kadının işçi kampında 4 gün boyunca zorla ayakta tutulması gibi. Aç, susuz ve yorgun tam dört gün boyunca ayakta durmaya zorlanmıştı. Yere düştüğünde tekrar zorla ayaÄŸa kaldırıldığından bahsediyordu bu yazı. Ayrıca L. Wu’nun (37) iÅŸkencede ÅŸiddetli ödemden öldüğünü de söylüyordu. Ãœstelik  o hamileydi.

Peki broşürde yer alan bu insanlar ve onlar gibi binlercesi neden işkence görmüştü. Basit bir egzersiz serisi Çin Komünist Partisini nasıl çileden çıkarmıştı? Tek sorun gerçekten Falun Dafa nın komünist rejimden daha popüler olması mıydı? Evet öyleydi. En azından broşürde yazan oydu. Eve varınca biraz araştırayım istedim. Çünkü Falun Dafa (Gong) nedir bilmiyordum. Ama öğrendim. Kadının da isteği bu değil miydi? Çok derine inmeden şöyle bir bakalım derim.

Falun Dafa neydi?

Falun Dafa 5 takım egzersizden oluÅŸan zihin ve beden geliÅŸtirme uygulamasıymış ve evrendeki DoÄŸruluk, Merhamet ve HoÅŸgürü ilkelerine dayanıyormuÅŸ. Çin’de tam 70 milyon takipçisi varmış. Falun Dafa, inanan insanlar için  fiziksel saÄŸlığa, içsel barışa ve güce kavuÅŸmalarına yardım eden bir rehber gibiymiÅŸ. Ä°nsanlar, Falun Dafa’nın gücüne o kadar inanmışlar ki forumlarda türlü türlü hikayeler bile mevcut.

Herşey nasıl başladı?

HerÅŸey 1999’da Falun Dafa topluluÄŸunun Çin hükümet binasının önünde toplanmasıyla baÅŸlamış. Çin Komünist Partisi insanlara “Bu egzersizleri yapamazsınız. Yasal deÄŸildir” demiÅŸ ve polisler Falun Dafa inananlarını oracıkta göz altına almış. 3000’in üzerinde kiÅŸi hapse girip iÅŸkenceye maruz kalmış  (bkz.organ kaçakçılığı).  Ä°ÅŸte bu. Bu kadar yani. Hiçbir gerekçe gösterilmeden yasaklanmış. Bunun dışında ekstra birÅŸey öğrenemedim.  Bana verilen broşür de şöyle diyo;

“The regime in China, for no apparent reason other than paranoia, sees Falun Gong as an ideological threat to its existence and has since July 1999 made every effort to eliminate this very large group.” Ayrıca broşürde Çin Hükümetinin diÄŸer ideolojileri (Tibetan Buddhism ve Roman Catholicism) de baskı altına aldığı da yazıyor.Çin Komünist Partisi, gücü ve kontrolü elinde tutmak istemiÅŸ hepsi bu.

Ben Falun Gong egzersizlerine şöyle bir göz attım, gayet basit ve uygulanabilir görünüyor. Dini inancınız bu egzersizleri yapmanıza engel deÄŸilmiÅŸ. Öğrenmek ve yapmak isteyenler falundafatr.org ‘dan ulaÅŸabilirler. Ayrıca öğretici videolar da mevcut.  Rahata çıktığım ilk anda ben de baÅŸlayıp denemek istiyorum.

posted under Uncategorized

Email will not be published

Website example

Your Comment:

Powered by WP Hashcash