Extraordinary

Me, Myself, My World

Bugün birşey öğrendim: Falun Gong (Dafa)

November2

Kapşonu başıma çekmiş hızlı hızlı markete doğru yürürken sokağın köşesindeki kadın dikkatimizi çekti. Bu yağmurda niye broşür dağıtır ki insan diye düşünürken bize de uzatıverdi bir tane.Sıradan bir tanıtım ya da reklam broşürü değildi bu. İşkence görmüş insanların resimleriyle dolu bilgilendirme broşürüydü.

Sadece bilelim istiyordu bu teyze. Başlarına neler geldiğini insanlara anlatmak istiyordu bu soğuk ve yağmurlu günde. Belki de saatlerce ayakta kaldı bu broşürleri dağıtmak için, tıpkı  Q.  Zhang isimli kadının işçi kampında 4 gün boyunca zorla ayakta tutulması gibi. Aç, susuz ve yorgun tam dört gün boyunca ayakta durmaya zorlanmıştı. Yere düştüğünde tekrar zorla ayağa kaldırıldığından bahsediyordu bu yazı. Ayrıca L. Wu’nun (37) işkencede şiddetli ödemden öldüğünü de söylüyordu. Üstelik  o hamileydi.

Peki broşürde yer alan bu insanlar ve onlar gibi binlercesi neden işkence görmüştü. Basit bir egzersiz serisi Çin Komünist Partisini nasıl çileden çıkarmıştı? Tek sorun gerçekten Falun Dafa nın komünist rejimden daha popüler olması mıydı? Evet öyleydi. En azından broşürde yazan oydu. Eve varınca biraz araştırayım istedim. Çünkü Falun Dafa (Gong) nedir bilmiyordum. Ama öğrendim. Kadının da isteği bu değil miydi? Çok derine inmeden şöyle bir bakalım derim.

Falun Dafa neydi?

Falun Dafa 5 takım egzersizden oluşan zihin ve beden geliştirme uygulamasıymış ve evrendeki Doğruluk, Merhamet ve Hoşgürü ilkelerine dayanıyormuş. Çin’de tam 70 milyon takipçisi varmış. Falun Dafa, inanan insanlar için  fiziksel sağlığa, içsel barışa ve güce kavuşmalarına yardım eden bir rehber gibiymiş. İnsanlar, Falun Dafa’nın gücüne o kadar inanmışlar ki forumlarda türlü türlü hikayeler bile mevcut.

Herşey nasıl başladı?

Herşey 1999’da Falun Dafa topluluğunun Çin hükümet binasının önünde toplanmasıyla başlamış. Çin Komünist Partisi insanlara “Bu egzersizleri yapamazsınız. Yasal değildir” demiş ve polisler Falun Dafa inananlarını oracıkta göz altına almış. 3000’in üzerinde kişi hapse girip işkenceye maruz kalmış  (bkz.organ kaçakçılığı).  İşte bu. Bu kadar yani. Hiçbir gerekçe gösterilmeden yasaklanmış. Bunun dışında ekstra birşey öğrenemedim.  Bana verilen broşür de şöyle diyo;

“The regime in China, for no apparent reason other than paranoia, sees Falun Gong as an ideological threat to its existence and has since July 1999 made every effort to eliminate this very large group.” Ayrıca broşürde Çin Hükümetinin diğer ideolojileri (Tibetan Buddhism ve Roman Catholicism) de baskı altına aldığı da yazıyor.Çin Komünist Partisi, gücü ve kontrolü elinde tutmak istemiş hepsi bu.

Ben Falun Gong egzersizlerine şöyle bir göz attım, gayet basit ve uygulanabilir görünüyor. Dini inancınız bu egzersizleri yapmanıza engel değilmiş. Öğrenmek ve yapmak isteyenler falundafatr.org ‘dan ulaşabilirler. Ayrıca öğretici videolar da mevcut.  Rahata çıktığım ilk anda ben de başlayıp denemek istiyorum.

posted under Uncategorized

Email will not be published

Website example

Your Comment:

Powered by WP Hashcash