Extraordinary

Me, Myself, My World

Geyik Muhabbeti :)

August27

Tatil için gittiğim annemin memleketi Tunceli de birinci günümü, gezmeyi seven dayımın sayesinde etrafta tur atarak geçirdim. Bizi yolda görüp evlerine davet eden ve gayet de misafirperver olan bey amca rehberimiz olmayı gönüllü kabul etti ve hiç yorulmadan iki yokuşu bizimle birlikte devirdi.

Geyik

Resimde görülen yaban geyiği Mazgirt’e bağlı Bağ-bahçe köyündeki üzüm bağlarına dadanan geyiklerden biri. Kayalıklardan seke seke inen geyik sürüsünü gördüğümde dayanamayıp fotoğraflarını çekmeye başlamıştım. “National Geographic” de izlediğim doğal yaşamla ilgili bölümler geldi aklıma. Ben kendi hayal deryamda boğuşurken tur rehberimiz köylülerin bu hayvanlardan yana çok dertli olduklarını söyledi.

Devlet koruması altında olan bu geyikler üzüm bağlarını darmadağın ediyorlarmış. Köylüler bu konuda çok hassas, asla hayvanlara zarar vermiyorlar, fakat bir yandan da bağlarımızı nasıl koruruz diye düşünüp taşınmışlar ve çok dahinaye bir fikir bulmuşlar: Bağ çitlerine yerleştirilen bir ses sistemi !!
Nasıl mı?
Uzaktan bir gözlemci geyiklerin bağa yaklaştığını görünce veriyor ses sistemin gözüne. Bağa yeni girmiş geyik Ferdi Babayı dinleyince başı dönüyor ve oradan hızla uzaklaşmanın bir yoluna bakıyor.

Ben bir geyik olsaydım, bir yanımda üzüm bağı diğer yanımda Müslüm Gürses… Ohhh tadından yenmez valla 🙂

posted under Uncategorized

Email will not be published

Website example

Your Comment:

Powered by WP Hashcash