Extraordinary

Me, Myself, My World

Montignac Diyeti…

August26

Uzun yıllar süresince kilomu korumuş olan ben, son bir yıldır istikrarla kilo alıyorum. Yalan yanlış bilgilere kanıp kendi çapımda kendi diyetimi oluşturmaya çalıştım. Üstüne üstlük bu hatalı diyetimi dengesiz, yersiz ve zamansız egzersizlerle süsledim.

Bir süre önce arkadaşlarım bir kitaptan bahsetmişti. Hatta tüm öğle yemeği boyunca kitaptaki püf noktaları anlatmışlardı ve en sonunda hediye ettiler kitabı bana. Vücut ölçülerime bakıp, özellikle de basenlerime, tam zamanı! dedim. Fakat maalesef, o kitap bir süre etrafımda dolandı, kitaplığımda unutuldu, tozlandı. Sonra cesaretimi toplayıp seni bugün okuyacağım dedim.
montignac
Sloganı “Yedikçe zayıfla ve ince kal” olan bu kitap zamanında yeterince ilgi görmemiÅŸ olmasına raÄŸmen ÅŸu an altın çağını yaşıyor. Michel Montignac tarafından yazılan kitap Montignac yöntemini uzun uzadıya anlatıyor. Kitabın ilk bölümünde düşük kalorili rejimleri baÅŸarısız diyet olarak nitelendiren Montignac bunun sebebini hayatta kalma içgüdüsüne baÄŸlıyor. Yani yoksunluk durumunda az yemek yediÄŸimiz zaman organizma savunmaya geçer ve vücudumuza giren herÅŸeyi depolamak için eline geçen her fırsatı deÄŸerlendirir. Bunun yanısıra, kadın organizmasının, düşük kalorili rejimlerdeki gibi özellikle yiyecek kısıtlamasıyla karşılaÅŸtığında, hayatta kalma içgüdüsünü harekete geçirerek yeni yaÄŸ hücrelerini üretmeye baÅŸladığını kanıtlamıştır.

Kitabın ilerleyen bölümlerinde protein ve karbonhidratların farklı öğünlerde alınmasının gerekliliği ve nedenlerinden bahsediliyor. Ayrıca bu bölümler besin tabloları ile desteklenmiş. Benim kitaptaki en çok hoşuma giden bölüm ise Glisemi (Kan Şekeri) ve İyi & Kötü Glusidler ayrımı. Kitapta okuyucuları en çok zorlayan bölümün şeker ve beyaz un ile ilgili olan bölümler olacağını düşünüyorum. Çünkü şekeri ve beyaz unu hayatımızdan çıkarmak gerekiyor montignac yöntemine göre. İkiside kan seviyesini yüksek gösteren glusid içeriyor ve vücudumuza hiçbir yararı yok.

İlk başlarda şeker olayının beni çok zorlayacağını düşünüyordum. Fakat öyle olmadı, aksine birçok şeyin tadını daha iyi alabildim. Çayı ilk kez şekersiz içtiğimde çay içtiğimi farkettim. Vücudum için gerekli olan şekeri ise meyvelerden sağlıyorum. (Lifli olanlar tercihimdir)

(Eklemeyi unutmuşum Montignac Diyeti ile 52 kilodan 46 kiloya düştüm:)

posted under Uncategorized

Email will not be published

Website example

Your Comment:

Powered by WP Hashcash